Home > Codzienność > Zaawansowane sposoby w fotografii profesjonalnej

Zaawansowane sposoby w fotografii profesjonalnej

O naprawdę dobrym zdjęciu marzy każdy fotograf. Często sekretem doskonałych zdjęć jest drogi, zaawansowany sprzęt fotograficzny, którego wartość w złotówkach to liczby cztero i pięciocyfrowe. A co może zrobić fotograf, którego nie stać na tak drogi sprzęt? W tym momencie pojawia się to, co każdy zawodowy fotograf zna: technika. Jest wiele technik, które pokrótce chciałbym omówić. Weźmy na ten przykład poniższe zdjęcie:

Przy piwku

1. Obiekt.
Dobry fotograf nie fotografuje osób brzydkich. Osoby brzydkie wychodzą brzydko na zdjęciach, a przecież nie o to nam chodzi. Najlepiej połączyć ze sobą to, co jest pożądane. W tym przypadku jest to kobieta oraz piwo.

2. Aparat
Aparat musi być duży a obiektyw długi. Nie muszą być one drogie – obiekty fotografowane (nie chodzi o piwo) często nie znają się w ogóle na sprzęcie. Taki aparat działa na obiekt, dzięki temu możemy przez wizjer zobaczyć np. zalotnie uśmiechniętą kobietę – a to doda naszemu zdjęciu więcej profesjonalizmu.

3. Światło.
Najlepiej jest zainstalować dużą lampę błyskową na aparacie (ona także nie musi być droga, może nawet nie działać aby nie prześwietlić zdjęcia). Robi wrażenie. W zasadzie to wszystko.

4. Głębia ostrości.
Drogie aparaty mają często tak dobrane przesłony, aby widocznym stało się rozmydlenie drugiego planu. W tym przypadku ważniejszym celem było piwo, a kobiecie pozwoliliśmy się rozmazać. I teraz porada! Nie musimy wydawać dużo na takie obiektywy. Wystarczy jedynie wcześniej napić się tego, co widać na pierwszym planie aby tło samoistnie się rozmazało. Za mniej niż 50 zł możemy spowodować bardzo widoczne rozmazanie tła. Uwaga – w pewnym momencie cały obraz może się nam rozmawać.

5. Bokeh.
Przy dużym rozmazaniu powstaje efekt “bokeh”. Tańsze obiektywy mają bokeh w kształcie obwarzanka, droższe piękne, okrągłe koło. Istnieje sposób aby zasymulować bokeh wysokiej jakości obiektywów – wystarczy na chwilę zdjąć obiektyw i nasypać kolorowy brokat na matrycę. Po założeniu obiektywu i zrobieniu zdjęcia ujrzymy pięknie malujące się kolorowe koła. Aby zmienić rozkład bokeh’a wystarczy potrząsnąć aparatem. Rewelacyjny efekt za mniej niż 5 zł!

6. Liczba zdjęć
Nie należy się przejmować ilością wykonanych zdjęć. Karty pamięci są tanie a my i tak możemy potem skasować kilka. Najlepszym sposobem jest naciśnięcie spustu w trybie zdjęć seryjnych i przytrzymanie go przez około minutę. Po tej sesji wybieramy jedno, najlepsze naszym zdaniem zdjęcie. Dodatkowo po około 30 sekundach robienia zdjęć seryjnych obiekt często zaczyna się denerwować, co dodatkowo uatrakcyjni nasze zdjęcie poprzez pokazanie naturalnych, ludzkich emocji.

7. Obróbka na komputerze
Gdy zdjęcie będzie już gotowe, należy je wyedytować na komputerze. Jeśli obiekt ze zdjęcia nam się nie podoba, najlepiej jest wyciąć go z innego zdjęcia i wkleić na jego miejsce. Profesjonalna obróbka powinna zająć co najmniej 60 minut  a zdjęcia “przed” i “po” powinny wyglądać zupełnie inaczej.
Dodatkowo dla wścibskich fotografów powinniśmy zmienić dane exif i wpisać tam sprzęt o co najmniej dwie klasy wyższy (np. f1.0, Canon EOS 1Ds Mark III itp). Wywoła to salwy zachwytu, gdy tylko opublikujemy nasze dzieło w sieci.

To tyle w pierwszym poradniku zawodowego fotografa. Czekam na Wasze zdjęcia – powodzenia!

 1. Snowylakeside
  January 5th, 2009 at 23:20 | #1

  Poradnik praktyczny proponuję wydać w formie książkowej. Zdjęcia udadzą się równie dowcipne jak instrukcja:P

 2. .
  May 14th, 2010 at 19:16 | #2

  punkt z podmianką aparatu w EXIF genialny, że też na to nie wpadłem ;D

 1. No trackbacks yet.